Ödeme Şartlı Gönderi ve Ücreti Alıcıdan Gönderi Nedir?

Kargo ödeme şartlı gönderi ve ücreti alıcıdan ödemeli olarak kargo gönderisi kabul etmektedir. Bu iki hizmet birbirlerinden farklı, anlam olarak birbirlerine yakın olduğundan birçok kişi tarafından ne olduğunu bilinmemektedir ya da aynı olduğu sanılmaktadır.

PTT Varaka (Gönderi Kabul Kağıdı)

Ödeme Şartlı Gönderi:

Ödeme şartlı gönderiler, gönderinin karşı tarafta teslim sırasında gönderilen pakete verilen değerin alıcıdan alınan ücretine verilen isimdir. Gönderdiğiniz paketin değeri 100 TL olduğunda siz karşı ödemeli 100 TL dediğinizde kurye tarafından alıcıdan 100 TL tutar alınır ve sizin hesabınıza para yapar. Ödeme şartlı gönderilerde kargo firmasına ait hesap numaranız ve gönderdiğiniz paketinin içeriği ne ise faturasını ibraz etmeniz gerekmektedir. Ödeme şartlı gönderi hizmetinden bu şekilde yararlanabilirsiniz.

Ücreti Alıcıdan Gönderi:

Ücreti alıcıdan gönderiler gönderilen kargo ücretinin karşı taraftan ödemesi hizmetine verilen addır. Bir gönderi yaparken kargo ücretini siz değil de alıcı ödeyecekse kargo gönderimi sırası “Ücreti Alıcıdan” hizmetini söylemeniz gerekmektedir. Bu hizmeti kullanan kişiler kargo teslimi sırasında gönderiyi eğer karşı taraf kabul etmez kargo ücretini ödemezse tarafımdan ödenecektir kabul etmeniz ve PTT için yapılan bir gönderi ise bu hizmet seçildiğinde “İdareye Kalsın Tarafıma İade Edilmesin” talimatı veremezsiniz.

Ücreti alıcıdan gönderileriniz için bu şekilde kargo ücretinin karşı taraf ödemesini isteyebilir siz gönderi sırasında kargo ücretini ödemeyebilirsiniz. Ücreti alıcıdan gönderiler için size tavsiyemiz kargo ücretinin ne kadar olduğunun bilgisini alıcıya önceden bildirmesi olacaktır. Bu şekilde gönderici ve alıcı arasında iletişim olacağından sorun yaşamazsınız.

Burada verilen bilgiler tüm kargo şirketleri için geçerlidir. En sık sorulan PTT Kargo olduğundan bazı örnekler PTT için verilmiştir. Tüm kargo şirketinden ödeme şartlı ve ücreti alıcıdan hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Şuna Göre Sırala:

Yorum ya da Şikayet Yazın

Müşteri yorumları

1 Müşteri Yorumu ya da Şikayeti

  1. HÜSEYİN SEZGİ 23 Mart 2020

    mng kargo köseköy kartepe den İstanbula 13000 gr ne kadar?