PTT Kargo Yurtdışı Kargo Ücreti Hesaplama

PTT Kargo ile yurtdışına gönderi yapacaksanız burada sizlere yurtdışı gönderilerinizin ne kadar ücrete gideceği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

PTT Kargo yurtdışı birçok ülkeye gönderi yapmaktadır. Yurtdışı gönderi ücretini öğrenebilmemiz için ilk olarak PTT resmi sitesine gitmelisiniz. En alta link adresini bulabilirsiniz. Açılan sayfa içerisinde Yurtdışı Hizmetler alanını görecek buraya gidiniz ve kargo ücreti hesaplayacağımız için PTT Koli seçimini işaretleyiniz.

PTT yurtdışı gönderi ücreti hesaplama için PTT resmi sitesini (ptt.gov.tr) kullanmalısınız. PTT resmi sitesi ve PTT şubeleri hariç başka yerleri kullanmayınız. Sayfa altında bulunan adres size PTT resmi sitesine yönlendirmektedir.

PTT Kargo Yurtdışı Kargo Hesaplama PTT Koli Seçim Ekranı

PTT koli seçiminden sonra sayfanın hemen altında ülke ve gönderi bilgilerinizi girmenizi sizden isteyecektir. İlk alana gönderi yapacağınız ülkeyi seçiniz ülke seçimi sırasında eğer göndermek istediğiniz ülkeye PTT tarafından gönderi yapılıyorsa diğer bilgilerinizi girmenizi isteyecek gönderi yapılamıyorsa uyarı vererek gönderi yapılmadığını size bildirecektir.

Ülke seçiminizi yaptık sonra alt tarafta yüzey ve uçak seçimlerini göreceksiniz. Yüzey seçim karayolları ve diğer ulaşım araçlarını, uçak seçimi ise Uçakla gideceği anlamına gelmektedir. Hızlı gönderiler için Uçak alanını seçebilirsiniz fakat uçak yüzey gönderiden biraz pahalıdır.

Hemen alt tarafta gönderi yapacağınız yerini gümrük beyanı, ülke kodu, maksimum alabilecekleri ağırlık gibi bilgileri göreceksiniz. Onun altında geçtiğinizde asıl ücret hesaplama alanına geçmiş oluyorsunuz Burada sırası ile gönderinizin ağrılık, en, boy, yükseklik bilgilerini girdiğiniz alt tarafta gönderi ücretini öğrenebilirsiniz.

Ek hizmetler alanında ise isterseniz alma haberli, ödeme şartlı ve sigortalı gönderimlerden istediğinizi seçebiliyorsunuz bunlar ek ücrete tabi olabilmektedir. Ek ücretler seçimini yaptığınızda ek ücret varsa gönderi ücreti alanında üzerine ekleyerek gönderi ücretini yine size vermektedir.

PTT kargo resmi sitesinden gönderi ücretlerinin ortalama bir ücret olduğunu ve asıl ücretin PTT şubelerinden verileceği uyarısı da sayfa içerisinde yazmaktadır. Gönderi hesaplarken eğer bilgilerini doğru bir şekilde yazarsanız ücret PTT şubelerinde yakın çıkacaktır. Fakat bir çok kullanıcı en, boy ve yükseklik ölçülerini yanlış girdiğinden dolayı fiyatı yanlış hesaplayabilmektedir. Özellikle ağırlık yurtdışı kargo gönderileri için önemlidir. Gönderi ölçülerini tam olarak aldığınıza dikkat etmenizi öneririz. Gönderi ölçülerini tam olarak girdiğinizde şubeler ile hesaplanan ücret birbirine yakın olacaktır.

PTT Kargo PTT Kargo Yurtdışı Kargo Ücreti Hesaplama Giriş Alanları

Bazı ülkelerde ise yüzey kargo gönderimi PTT tarafından yapılmıyor uçak kargo gönderi yapılıyor olabilir. Siz ülke seçiminizi seçtiğiniz de eğer yüzey seçimini seçerken uyarı vermeden ölçü ekranı geliyorsa yüzey gönderi yapılıyor demektedir. Uçak için de geçerli yani tam tersi olabilir. Bu durumda yüzey ve uçak seçiminizi doğru olarak girmelisiniz.

Gönderi yapılmayan ülkeler veya yüzey ya da uşak gönderisi yapılmayan ülkeleri doğru seçtiğinizde PTT sitesinde bu ülkeye gönderi yapılmamaktadır, bu ülkeye yüzey gönderi yapılmamaktadır veya bu ülke için uçak gönderi yapılmamaktadır sadece yüzey gönderi yapılmaktadır gibi uyarıları site içerisinde görebilirsiniz.

PTT ilet yurtdışı kargo ücreti hesaplarken diğer öneli husus ise ülke seçiminden sonra mutlaka en çok alınan yani maksimum ağırlığın ne olduğuna dikkat ediniz. Maksimum ağırlık veya ölçüleri geçmeniz durumunda PTT şubelerinden yurtdışı kargo gönderisi yapamazsınız. Gönderinizin ulaşıp ulaşmadığına bakmak için size verilen yurtdışı kargo takip numarası ile takip edebilir veya alma haberli seçimi ile telefonunuza mesaj gelmesini sağlayabilirsiniz. Eğer gönderiniz değerli bir ürün ise yine ek hizmetler için size sigortalı gönderi yapmanızı tavsiye ederiz fazla bir ücret vermeden yurtdışına sigortalı gönderi yapabilirsiniz.

PTT Kargo Yurtdışı Kargo Ücreti Hesaplama Sayfasına Git

Yorum Yaz

Müşteri yorumları

4 Müşteri Yorumu

 1. Levent YÜKSEL

  Merhabalar, iyi günler. Türkiyeden Kırgızistana kargo göndermek istiyorum. 20-30 kilo civarinda ne kadar tutar?

  Yanıtla
 2. Ali

  Turkiyeden tayvana 2 kiloluk kargo gondersek fiyat ne tutar acaba?

  Yanıtla
 3. Emine

  10 kilo küçük el çantası ne kadar tutar kargo ücreti kırşehirden hollandaya

  Yanıtla
  1. yılmaz

   Sizin söylediğiniz sayfada PTT koli olarak geçer. Hollandaya 20 kiloya kadar gönderebiliyorsunuz 1 kilo 1000 gram edeceğinden 77 türk lirasına yakın tutacaktır.

   Birde Türkiyenin neredesinden gönderirseniz gönderin Hollanda yurtdışı için aynı fiyat değişmiyor. Yani Kırşehirden de gönderseniz, Karstan da gönderseniz aynı para.

   Yanıtla