PTT Kargo Ücret Hesaplama

PTT kargo ile kargo gönderimi yaparken kargo ücretin ne kadar tutacağına dair bilgileri sayfa içerisinde detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. PTT kargo ücret hesaplama yapmadan önce sizden istenilen ölçüleri doğru bir şekilde girmeye özen gösteriniz. Site içerisinde verilen ücret ile kargo teslimi sırasında şubeden verilen ücret arasında küçük de olsa ücret farkı olabilmektedir.

Şimdi ücret hesaplama işlemine geçelim ücret hesaplama yapabilmemiz için PTT’nin sitesinden yardım almalıyız. Alt kısımda “PTT Kargo Ücret Hesaplama Sayfasına Git” menüsünden PTT kargo gönderi ücreti öğrenme sayfasına gidiniz.

Sayfada gönderi ücreti öğrenme menüsünün hemen altında “Yurtiçi Hizmetler” alanını göreceksiniz. Bu alanda PTT kargonun kargo hizmeti ücretini öğrenmek istediğimiz için sayfa içerisinde bulunan “Yurtiçi Hizmetler” ve “PTT Kargo” seçimini işaretleyiniz. Seçimden sonra kargonuz ile alakalı olan kilo, en, boy yükseklik bilgilerini girmenizi isteyecektir. Bu bilgileri girdiğiniz de kargonuzun kaç desi tuttuğu ekranın hemen altında görebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra diğer aşama olan özel (ek) hizmetler alanında gidiniz.

PTT Kargo Ücret Hesaplama Sayfası Görünümü

Özel hizmetler alanında alma haberli gönderi, ücreti alıcıdan tahsil, telefon ile teslim bilgisi, sigortalı kargo gönderimi, şubeden teslim alma işlemleri gibi özel hizmetlerden istediğinizi seçebilirsiniz. Özel hizmetlerden bazıları ek ücrete tabidir, ek ücrete tabi olan ek özel hizmetler kargo ücreti yükseltmektedir buna dikkat etmenizi öneririz. Özel (ek) hizmetler seçiminden birini seçtiğinizde ücret yükseliyorsa o seçimin ek ücrete tabi olduğunu anlayabilirsiniz.

PTT Kargo Ücret Hesaplama Sayfasına Git

Burada verilen bilgiler yurtiçi ücret hesaplama ile alakalı olan bilgilerdi eğer siz yurtdışına gönderi ücretini öğrenmek istiyorsanız ” PTT Kargo Yurtdışı Kargo Ücreti Hesaplama ” sayfasına gitmelisiniz. İlgili sayfada yurtdışı gönderi ücreti hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Yorum Yaz

Müşteri yorumları

89 Müşteri Yorumu

 1. sinem

  Van ercişten manisa merkeze bir gözlük gönderecem ücreti nekadar

  Yanıtla
  1. latif

   Van şehrinden Türkiye içi nereye gönderirseniz gönderin tahmini 12 – 15 lira arası tutar.

   Fakat gözlüğün kırılma ihtimali yüksek size tavsiyem şubede pıt pıtlı naylon isteyerek ona iyice sarın gözlüğü dikkatli bir şekilde sararsanız sorun olmaz direk poşete koyarda gönderirseniz o sıkıntı işte zaten şube öyle görse kırılır diye kabul etmez.

   Yanıtla
 2. hulusi

  diyarbakır da gölce 5 kilo elbisem var izmite ne kadar ücret alınır

  Yanıtla
  1. Gökhan B.

   Türkiyenin neresinden gönderirseniz gönderin yeni PTT zamları ile göndereceğiniz ilde Türkiye için olacak şekilde 5 kiloya 23 Tl. falan ödersiniz.

   Size tavsiyem koliye elbiseleri sıkıştırarak koyun. Koli büyük olursa bu sefer kilo üzerinden değil desi yani en boy ve yükseklik üzerinden sistem fiyatlandırır daha fazla ödeyebilirsiniz. Koliyi elinizden geldikçe ufak tutun.

   Yanıtla
 3. ahmet

  Arkadaşlar tekirdağ dan antebe bebek puseti yollayacaklar ne kadara gelir acaba

  Yanıtla
  1. bedir

   fiyat her il için aynı siz puseti bir koliye koyarak en boy yükseklik ve ağırlığını ptt sitesinde yazarsanız ne kadar fiyattan gideceğini görürsünüz. Bu şekilde fiyatı kimse bilemez! En, boy yükseklik ve kilosunu biliyorsanız yazarsanız ne kadara gideceğini yazabilirim.

   Yanıtla
 4. Emrah

  3 koli 70*50 60 kg ne tutar

  Yanıtla
  1. hakan

   Kardeş hesaplama sayfasında yazıyor ya yanlış sen ya eni ya boyu ya da yüksekliği yazmamışın desi için bu şart orada hesapla sayfasına giderek hangisini eksik girdiysen yazarsan bulursun. Bir de 60 kilo desiyi baz almazsan 120 Tl. falan gider sayfada kiloyu ve ölçüleri girersen fiyatı görürsün.

   Yanıtla
 5. vedat

  En 60 boy 85 yukseklik 101 kilo 10 ankaradan ağrıya ne kadar tutar

  Yanıtla
  1. Hulusi ŞAKİR

   Kilosu çok fazla onu desi üzerinden değil kilo üzerinden hesaplarlar 100 kilo gidecek bir üründe yaklaşık 165 Türk lirasına falan gider.

   Fakat tam emin olmadığım bir konu var 50 kilo üzeri olan kargoları almıyorlar diye duymuştum. Bulunduğunuz yerde PTT kargo şubesinden 100 kilo gönderebilir miyim diye bir sorun.

   Yanıtla
 6. Gulsanam

  Selam ben Özbekistanna zarf maktub.yolijakdim yolla bilirmiyim fiyati nekadar qac gunda yetishyo

  Yanıtla
 7. Bahri Sinan

  PTT Kargo 2018 yılının Ocak ayında yeni güncellen fiyatları şu şekilde açıklamaları da hemen alta veriyorum. Burada ki fiyatlar 2018 Ocak ayında yayınlandı ve halen geçerli fiyatlardır.

  1- En fazla otuz kilogram ağırlığa veya üç yüz desimetreküp (Yüz Desi) hacme sahip yurtiçi gönderiler “Posta Kargosu” , yurtdışı çıkış ve varışlı olanlar “Posta Kolisi”, ağırlık ve hacimsel olarak posta kargosunun üzerinde olanlar ise “Kargo” olarak adlandırılır.

  2- Posta kargosu ve posta kolilerinin boyut itibariyle 2 mm toleransla bir yüzü 14×9 cm’den, tomar halinde ise uzunluğu 10 cm’den az olmamak üzere iki çap toplamı ile birlikte 17 cm’den az olamaz.

  3- Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada varışlı posta kargoların ağırlığı 20 kg.ı geçemez.

  4- Posta Kargosu ve Kargoların hacimsel oranı ( DESİ) 3 boyutunun santimetre (cm) cinsinden (En, boy, yükseklik) birbiri ile çarpılarak 3000’e ölünmesi ile bulunur.

  5- As-Pos K.K.T.C. varışlı Posta Kargosu ve Kargolar yurtiçi ücretlerle kabul edilir.

  6- İade veya tekrar yollanan Posta Kargosu ve Kargolardan kabul ücretinin %30’u alınır.

  7- Posta Kargosu ve Kargoların ücretlendirilmesinde, ağırlık ya da hacimsel oranlara karşılık gelen ücretlerin hangisi fazla ise o dikkate alınır.

  8- “PTT İşyerinde Teslim” özel hizmeti ile kabul edilen Posta Kargosu ve Kargolarının; kabul listesi ve adres etiketinde, alıcı adresi yerine “PTT İşyerinde Teslim” hizmetli olduğu ve ilgili PTT işyerinin adı belirtilir. Alıcının telefon numarası belirtilmeyen “PTT İşyerinde Teslim” özel hizmetli gönderiler kabul edilmez. Ayrıca telefonla haber verme ücreti alınmaz.

  9- Bireysel müşterilerin il merkezi dağıtım sahası adresi varışlı posta kargoları ile kargolar ağırlık olarak en fazla 50 kg, hacimsel olarak 200 desiye kadar; il merkezi dağıtım sahası dışında kalan yerler varışlılar ise en fazla 30 kg ve 150 desiye kadar alıcı adresinde teslim edilmek üzere kabul edilebilir. İstisnai yerlerden kabul edilecek posta kargoları ve kargolar ile sözleşmeli müşterilere ait posta kargoları ve kargolara ilişkin farklı boyut ve ağırlık uygulaması, hizmete tahsis edilen araç ve imkanlar çerçevesinde taşınabilecek maddelerle sınırlıdır.

  10- Adli makamlarca yollanan gönderilerin kabulünde ağırlık, boyut ve hacim şartı aranmaz ve bu gönderiler uçakla sevk edilmez.

  11- Seçim posta kargosu ve kargoların ücretlendirilmesinde sadece ağırlık esas alınır, varış yerinde normal dağıtım beklenilmeden özel dağıtımla teslim edilir.

  12- Yurtdışına gönderilecek posta kolilerinin ücretlendirilmesinde ağırlık esas alınır. Ağırlık limitleri ve ücretleri için Yurtdışı Koli Tarifesine bakılmalıdır.

  13- Posta kolilerinin en uzun kenarı ya da yüksekliği 100 santimetreden fazla olmamak üzere, uzunluktan başka bir yönde alınmış çevre toplamı ile birlikte 300 santimetreyi geçemez.

  Yanıtla
 8. Deniz uzun

  İşe bak yurtdışından taaa 10 bin km öteden ücretsiz kargo, bizdede 10 metre öteye 10 tl

  Yanıtla
  1. şevket

   Hiç bir kargo hizmeti ücretsiz değildir demek ki sizin aldığınız yerden kargo ücretini firma ödemiş aldığınız fiyata eklemişlerdir ayrıca ptt kargo diğerlerine göre daha uygun ve köye dahi bir zarf olsa gönderebiliyorsun bence mu kadar hizmeti veren bir kurumu kötülemek yerini övmek gerekli.

   Yanıtla
 9. Fahri

  15 kilo koli kadirliden ankaraya kaç lira tutar

  Yanıtla
 10. ilknur

  80,120 yuvarlak halı gondermek istiyorum ne kadar olur

  Yanıtla
 11. Erhan Bay

  Teşekkürler….

  Yanıtla
 12. İsimsiz

  Ben sakaryadan istanbula sadece dosya yollayacam tahmini fiyat ne olur acaba

  Yanıtla
 13. volkan

  Selam almanyan 31 kilo paket gönderecem kayseriye ne kadar ücret tutar

  Yanıtla
 14. Kamile

  İstanbul zeytinburnunda ankaraya 6 kg koli gonderecem ne kadar tutar

  Yanıtla
 15. Ayşe

  Ispartadan Şırnak’ın ilçesi İdile yüzük kutusu göndermenin ücreti ne kadar olur?

  Yanıtla
 16. Ziya

  Bingol kigidan istanbula 40kg nekadar tutar

  Yanıtla
 17. Ayşe

  İzmir den özbekistan 10 kilo kargo fiyatı ne kadar tutar

  Yanıtla
  1. ilker

   20 türk lirası tutar.

   Yanıtla
  2. Peker

   sayfada ki link adresinden gittiğinizde ptt sitesinde bilgileri girmeniz durumunda ne kadar tutacağı ortaya çıkıyor

   Yanıtla
 18. Levent YURT

  Yurtdışına konya dan Fransa ya 3. kg olan kargonun ücreti ne kadar olur ve ne kadar zamanda ulaşır acaba.

  Yanıtla
 19. saniye

  İst erzincana çok hafif bisey nekadar gider

  Yanıtla
  1. hadi

   Mektup tarzında yani 10 gr kadarsa 12 lira falan tutar. Saniye hanım orada ücret hesaplama sayfasına gidin adresinden sizde bunu görebilirsiniz.

   Yanıtla
 20. Hakan

  Hayrabolu dan tarsusa 25 kilo ne kadar

  Yanıtla
  1. hadi

   Elli türk lirasına yakın tutar en boy yükseklik de önemli tabi eğer ürün kare küçük bir şey falan ağırsa ağırlık üzerinden büyük bir şey ise en boy yükseklik yani desi üzerinden hesap ediyorlar.

   Yanıtla
 21. misafir

  ankara ili içinde bir ilçeden başka bir ilceye 500 gr. lık ufak bir paket göndereceğim, ne kadara gönderirim?

  Yanıtla
  1. ilker

   Direk olarak şubeden gönderirseniz Ankara iline on iki buçuk lira falan tutar.

   Yanıtla
 22. Hüseyin

  Kütahyadan antalya ya 10 ve 15 kilo kargo ücreti ne kadar?

  Yanıtla
  1. ilker

   10 kilo 25 lira 15 kilo ise 32 lira falan tutacaktır. 10 ile 15 kilo arasında ise arada ki fiyat farkı 3 5 lira falan olur

   Yanıtla
 23. rana

  edirneden almanyaya küçük bir paket kıyafet hediye yollıycam kaç para tutar bir esofman takımı yollıycam

  Yanıtla
 24. Halit

  Şanlıurfa dan istanbula 30 40 kilo arası

  Yanıtla
 25. veli onat

  Şanlıurfa’dan Ankara’ya paket gönderecem adrese 5-6 Kg falandır ne kadar tutar?

  Yanıtla
  1. muaz

   İl farketmiyor nereden nereye Türkiye için gönderseniz ücretsiz değişmez sizin kargo ortalama 20 türk lirası falan tutar.

   Yanıtla
 26. fatih

  30 kilo ankaradan tekirdağa ne kadar

  Yanıtla
  1. şevket

   Yaklaşık olarak 16 türk lirası falan tutar fakat ürün çok uzun ya da çok geniş ise bu sefer kilo üzerinden değil de desi üzerinden hesap yaparlar desi hesabı içinde en boy ve yükseklik bilgilerini girerek fiyat hesaplaması yapmalısınız.

   Yanıtla
 27. Yusuf

  32 kilo ne kadar tl yapar

  Yanıtla
  1. şevket

   Sizin ki de aynı Yusuf beyin gibi olacaktır. Yani 32 kilo eğer göndereceğiz ürün büyük veya geniş değilse 16.80 (On altı Tl. Seksen kuruş) tutacaktır. Dediğim gibi eğer yüksekliği veya genişliği fazla ise o zaman kilo üzerinden hesap yapılmaz desi üzerinden şubelerde fiyat hesaplaması yapıyorlar.

   Yanıtla
 28. Zehra

  Mersin anamurdan Ankara’ya 10 kg ne kadar yapar

  Yanıtla
  1. muaz

   10 kilo PTT ile gönderirseniz yaklaşık olarak 10.000 gram 25 – 26 türk lirası falan tutar.

   Yanıtla
 29. mira

  İstanbuldan kazakistana 20 kg kargo ücreti ne kadar tutuyor şimdiden çok teşekkür ederim

  Yanıtla
 30. Maya

  Mersinden antalyaya 100 tl ne kadar tutuyor?

  Yanıtla
 31. Dona

  Turkiyeden Kirgizistana 15 kilo kargo ucreti ne kadar tutar örgenebilirmiyim

  Yanıtla
 32. ahmet

  en ucuzu ptt. ben gönderdiğim koliye ptt de 33 tl verdim. Diğerlerinin sayfasından hesaplıyorum hepsi 60 tl hesap çıkarıyor.

  Yanıtla
 33. Yusuf Atmaca

  Sahafım ve kitap gönderiyorum, kampanyaya dahil etmiyorlar. Gerekçe de ticari imişim. Kitap 1 tl veya 2-3-4-5.. tl Kargo bedeli İstanbul içi 9 tl, istanbul dışı 12 tl. Okuyucu okumak istediği kitaba sahaflar , kitapçılar aracılığı ile ulaşabilir. Devlet vatandaşını kültürel olarak geliştirmek durumundadır. Kitaba ulaşma da kendi üzerine düşeni yapmalıdır. 3tl istanbul içi, 5 tl istanbul dışı olarak bunu milli bir politika olarak ele alıp devamını sağlamalıdır.

  Yanıtla
 34. Sercan

  Kocaeliden eskişehir sivrihisar ilçesine 200 kg kargo göndereceğim urünler 6 çuval yapiyo ortalama ne kadar öderim

  Yanıtla
  1. muhammed

   üst tarafta bulunan PTT Kargo Ücret Hesaplama Sayfasına Git alanına tıkla, tıkladıktan sonra ptt sitesi açılacak oradan bilgilerini gir direk olarak ne kadar tutacağını görebilirsin ben öyle yapıyorum bilgileri girdikten kargomun ne kadar tutacağını görebiliyorum.

   Yanıtla
 35. Ayhan cam

  38x52x35 ölçülerinde tahmini 3. en fazla 5 kg. koli balıkesire kac tl ye gider.

  Yanıtla
 36. Mehmet

  3 kilo elbise yolladım 20 türk lirası tuttu uygunmu

  Yanıtla
  1. çetin

   İstanbul – Gürcistan numune kazak göndermek istiyorum ne kadar tutar akabinde 10 kg her hafta göndereceğim tekstil urunu bu ptt nin sitesinde verdiği rakam doğru mudur?

   Yanıtla
   1. şevket

    Orada bilgileri tam olarak girdiğinizde en boy yükseklik ve kilo (desi ölçüsü) yaklaşık olarak fiyatı görebiliyorsunuz. Asıl fiyatı ise ptt şubesinde öğrenebiliyorsunuz. Şubenin yapmış olduğu ölçümler net olduğundan fiyat net olacaktır. PTT sitesinde size verilen fiyat yaklaşık olarak verilen fiyattır.

    Yanıtla
 37. Hilal

  Merhaba ben kayseriden antalyaya 10 koli göndereceğim ve bunlar kırılacak ürünler çeyizim yani ne kadara mahal olur acaba?

  Yanıtla
 38. nermin günaydın

  çift kişilik yatak bursa mudanyadan elazığ ne kadara gider?

  Yanıtla
 39. Mahmut

  Tekirdağ şarköyden antalya alanya ya 7 kg ptt kargo gönderecem fiyat ne kadadardır?

  Yanıtla
  1. görkem

   türkiyenin her yerine aynı ücret il farketmez fakat ek ücretler var sigortalı gönderim, telefonla bilgilendirme, alma haberli, alıcının kendisine teslim vs ek ücretler. Ek ücretlerden yararlanmadan normal bir kargoyu direk olarak gönderirseniz 7 kg. 21 türk lirasına yakın tutacaktır.

   Yanıtla
 40. selin

  slm yurt dışı kargo en fazla 1 kilo ne kadar tutar?

  Yanıtla
  1. kadriye

   merhaba selin ülkeye göre değişiyor üst tarafta bulunan adresten ptt sayfasına gittiğinizde hangi ülke olduğunu seçer ve kolinin ağırlığını ölçülerini girerseniz fiyatı size orada gösteriyor.

   Orada ki sayfaya git kolinin en boy yükseliğini de bir yere not alarak gelen ptt sayfasına yazarsanız fiyatı rahatlıkla görebilirsin.

   Yanıtla
  2. Turgut

   10 tl

   Yanıtla
  3. muaz

   Selin hanım her ülkeye göre fiyatlar değişir beyefendi 10 türk lirası yazmış ama ülkeye göre fiyatlar değişmekte yurt dışı gönderiler 10 türk lirasından fazla tutar. Muhtemelen yanlış okudu yurt içi kargo gönderisi sandı.

   Yanıtla
 41. Kaplan isa

  10 kilo ne kadara giresundan gaziantep e gider

  Yanıtla
  1. yılmaz

   Biraz önce sizin baktım il olarak faketmiyor nerden nereye gönderirseniz gönderin aynı fiyat sizin ağırlık olarak 10000 gram yani 1 kilo ek ücret yoksa gönderiz ppt kargo ile 25.20 türk lirası tutuyormuş.

   Yanıtla
  2. sevgi

   25 kg bir kargoyu adanadan istanbula ne kadar tutar acaba

   Yanıtla
   1. görkem

    25 kg ptt kargo ile yaklaşık olarak 45 türk lirasına yakın tutar. Fakat eğer göndereceğiz uzun boylu ise bunu kg. değilde desi üzerinden gönderiyorlar siz burada en iyi yapmanız gereken göndereceğiniz ürünü ya da neyse en boy yükseklik ile bir ptt şubesine giderek öğrenseniz daha iyi olur sizin ürün biraz ağır fiyatda tam doğru bilgi için şubeye gitmeniz daha iyi olur ürünü götürmenize gerek yok ölçüleri alın ptt giderek sorup bilgi alın ona göre karar verirsiniz.

    Yanıtla
 42. Arif Yusuf koşar

  Ben hiç bir şekilde yurtiçi kargoyu tavsiye etmiyorum Gaziosmanpaşa küçükköy şubesi filmlerdeki kabadayılar gibi davranıyorlar müşteriye

  Yanıtla
 43. hanifi

  ptt 2 koli gönderdim kolilerin ağırlığı toplam 36 kg boyu 60 40 tl 85 40 tl ödedik bu nasıl bir fiyat neye göre hesapladınız?

  Yanıtla
  1. yılmaz

   36.000 gram, 36 kilo normal de 105.40 tutuyormuş siz 85 tl ödemişiniz uzunluğu eğer 60 cm ise 72.00 desiye denk geliyor yeni zam geldi diyorlardır zamlı hali de olabilir ben hesaplatırken. Doğru bir fiyat için şubede hesaplatmak lazım zaten ptt hesaplama sayfasında da görmüştüm burada bulunan fiyat ortalama fiyattır asıl fiyat şubede belliyor yazısını.

   Yanıtla
 44. makbule

  Hem gidiş hemde dönüş ne kadar?

  Yanıtla
 45. çetin kargın

  Böle zam olmaz İstanbul içi 12,5 şehir dışında öle 12,5 istanbul içi daha uygun olması geerek bu kadar zam olmaz çok yüksek bir fiyat yapmışınız diğer kargolara bakıp yapmıyormusunuz bu zamları.

  Yanıtla
 46. Vedat

  Bir bulaşık makinesi ve kapalı kutuda plazma ne kadar tutar adresten alma ve adrese teslim

  Yanıtla
 47. Erdem

  Küçük bir paket yolladık yarim kilo gelmez 12.5 tl aldılar haram olsun

  Yanıtla
  1. mahmut

   kime haram olacak devlete mi ptt geliri devlete gidiyor yarım kilo 12.5 Tl. fazla da ödemişsiniz, diğer kargolara da tabi bakmak lazım en ucuz hangisi ise ondan göndermek doğrusu fakat haram olsun demek bence yakışmaz özelde olsa kurum da olsa e nihayetinde bir sürü alternatif var araştırmak lazım.

   Yanıtla
 48. Mehmet yılmaz

  5 kişi 40 cm istanbula konya kutudan ücret ne olur.

  Yanıtla
 49. ilyas

  30 kg kitap indirim durumda bursadan adıyamana ne kadar tutar?

  Yanıtla
 50. ferdi kar

  PTT den kargo göndereceğine kargoyu ptt önüne hayrına bırak daha karlı olur. Bu ne ya tam kazık

  Yanıtla
 51. Can

  39 kg yolladım bu sabah 87 lira hiç tavsiye etmem en uygun aras kargo

  Yanıtla
 52. fahri

  706 gram kargo istanbuldan Avusturya ya ne kadar ücret tutar

  Yanıtla
  1. Cansu

   Yurt disina anahtar gondermek kac tl dir

   Yanıtla
 53. kadir

  Almanyaya 60 kl ve uzunlugu 124 olan bir paket kaca gelir

  Yanıtla
 54. Selvi

  Yurt dışına halı göndermek ne kadar

  Yanıtla
 55. nadir

  40 kg lık ürün ne kadara gönderilir

  Yanıtla
  1. yusuf

   150 tl gibi tutar

   Yanıtla
  2. Alperen

   35 tl felan

   Yanıtla
 56. burak

  tekirdağ askeriyeye 2 kilo göndermek istyorum kilo ne kadar?

  Yanıtla
 57. Ali

  koli göndermek istiyorum kilo ne kadar

  Yanıtla
  1. Ercan

   50 kiloluk bir ürün ne kadara gidiyor

   Yanıtla