Kargo Hasar Tespit Tutanağı Nedir ve Nasıl Tutulur?

Hasar Tespit Tutanağı kargonun size geldiği zaman ürününde kırılma, hasar görme, bozulma veya eksik çıkması sonucunda tutulması gereken belgeye verilen addır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus kargoyu teslim almadan yani teslim alma belgesini tam ve sağlam olarak aldım imzalamadan önce kurye ile beraber kargonun içerisinde ürünün eksik, kırık, hasar olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bu şekilde kontrol edilip daha sonra ürünü her şey tamam ve tam ise teslim alınmalıdır. Eğer kargoda hasar veya eksiklik var ise hasar tespit tutanağı tutturmak zorundasınız.

Hasar tespit tutanağı ise kargocu ile tutulur. Kurye ile beraber hasar veya eksiklik ne ise o konu hakkında detaylı bir şekilde belgeye dökülerek karşılıklı olarak imzalanır. Bu şekilde hasar tespit tutanağını tutmuş olursunuz.

Şuna Göre Sırala:

Yorum ya da Şikayet Yazın

Müşteri yorumları

7 Müşteri Yorumu ya da Şikayeti

 1. osman 25 Nisan 2017

  kontrolsuz kargoyu almama hakkı var üzerine ptt memuru yazıyı koyuyor kontrol edilemeyen ürün olduğu için almıyorum

 2. mehmet 31 Mart 2017

  İnternetten alışveriş yapma fikrine duyulan güvensizliğin nedenlerinden biri de kargo firmalarının sorumluluk almaktan kaçınmasıdır. Eskiden tüketiciler internetten ürün satın alırken kredi kartı bilgilerinin çalınıp içinin boşaltılmasından korkuyorlardı. Fakat bu problem büyük oranda halledildi. 3D Secure, SMS doğrulama vs. gibi güvenlik önlemleri alındı.

  Şimdi ise yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de sipariş ettiğiniz ürünün istediğiniz ürün olup olmadığı, eğer istediğiniz ürün ise sağlıklı bir şekilde ulaştırılıp ulaştırılmadığı. Bu konuda tüketiciye gerekli hizmeti verecek olan kesim taşıyıcı şirketler. Fakat yaptıkları işin sorumluluğunu almaktan kaçınıyorlar. Adresinize gelen ürünü kontrol etmenizi istemiyorlar. Bu konuda biraz ağız dalaşına girmeniz gerekiyor. Firmaya şikâyet telefonu açmak ya da sosyal medya üzerinden firmanın itibarını zedeleyici paylaşımlar yapmanız gerekebiliyor. Göndericinin size ne gönderdiğini imza atıp ürünü teslim almadan öğrenemiyorsunuz. İmza attıktan sonra ise kargo şirketi sorumluluğu size devretmiş ve dolayısıyla iş işten geçmiş oluyor. Geriye tek çare göndericinin ürünü iade alıp almayacağı oluyor.

  Ürün teslimi esnasında size gelen kargoyu kontrol etmek istediğinizi söylediğinizde, kurye bunu yapamayacağını söylüyor. İster al ister alma gibi bir üslup takınıyorlar. Bu durum kuryelerin bireysel davranışları değil. Bizzat yöneticilerin personeline tembihlediği bir prosedür. Mümkün olduğunca paketi açmadan imzayı attır, teslim et. Çünkü neredeyse bütün kargo firmalarında aynı durumu yaşadım. Eğer kırılabilir bir eşya sipariş ettiysem ve bu eşya taşıma sırasında kırıldıysa bunun bedelini ödemek istemiyorlar. Taşıma işini yaparak para kazanmalarına rağmen taşıdıkları ürünün sorumluluğunu almaktan kaçınıyorlar. Bu beraberinde başka sorunları da beraberinde getiriyor.

  Eğer gönderici aldatıcı veya ayıplı bir ürün göndermişse ve kötü niyetli biriyse tüketici bu konuda kaderine terk edilmiş oluyor. Çünkü paketi kontrol etmeden teslim alan tüketici ürünü sorunsuz teslim almış sayılıyor. Teslimatın ardından kuryeler oradan hızlıca uzaklaşıyor. Göndericinin aldatıcı ya da ayıplı ürün gönderdiğini kanıtlayacak bir deliliniz olmuyor. İade etmek istediğinizde olumlu yanıt alamadığınız zaman düpedüz kazıklanmış oluyorsunuz. Ve buna olanak sağlayan en önemli faktör kargo şirketleri oluyor. Sahtekâr satıcıların insanların kandırılmasına yardım etmiş oluyorlar.

  Bu konuda tüketicilerin internet üzerinden yapmış olduğu alışverişlerde korunması için kargo firmalarına yönelik bir düzenleme yapılması gerekiyor. Eğer sipariş edilen cinsel içerikli veya özel hayatı ilgilendiren bir materyal değilse tüketici istemeden kargo görevlisinin paketi açıp tüketiciye kontrol ettirmesi ve ürünü sağlam teslim ettiğine dair beyan ve taahhüt okutup imzalatması gerekiyor. Şu an ki mevcut durumda tüketicilerden sözleşme okutmadan ürünü kontrol ettirmeden imza alma çabası mevcut.

 3. Haktan YASİN 17 Ağustos 2016

  Burada bir hususa daha dikkat etmekte fayda var kargoyu teslim almış dahi olsanız sorun gördüğünüzde hasar veya eksik tespit tutanağını kurye ile birlikte tutmanız gerekmektedir. Kurye size bunu yapmayacağını söyleyemez, olumsuz olarak söyledi diyelim hemen şube müdürü ile iletişime geçerek konu hakkında şube müdürünü bilgilendirmek fayda vardır.

  Bu tür sorunlar ile karşılaşan birisi olarak bildiğim bunlar. Eğer şube müdürü ile iletişime geçerseniz şube müdür veya müdürleri bu tür durumlarda sizi detaylı olarak bilgilendirirler.

 4. mehmet öztürk 17 Ağustos 2016

  Merhaba, aylardır çözemediğim bir sorunum var. Kurye kargoyu kontrol etmenize izin vermezse ne yapacağız. Özellikle kargo personeli kargoyu teslim aldıktan sonra bile kontrol için bekleyemeyeceğini söylüyor. Ürünü teslim almadan kontrol edebilme hakkımız nerede yazıyor. Kurye kontrol ettirmeme konusunda ısrar ederse ne yapmalıyız. Teşekkürler

  1. Mustafa ÇOKÇETİN 17 Ağustos 2016

   Sayın Mehmet bey kargocuların iş yoğundan işlerini hemen yapmak istemeleri gayet normal bunu hoş görmek gerekir.

   Bir kargoyu eğer kontrol etmeden alırsanız size verilen belgede tam ve eksiksiz teslim aldım ibaresini kabul etmiş olursunuz daha sonra sorun çıksa bunu ispat edemezsiniz. Burada yapılması gereken kargoyu getiren kurye ile hiç münakaşaya girmeden hemen etrafının kontrolünü yapacağınızı onu çok bekletmeyeceğinizi uygun bir dille getirip, kargoyu kısa sürede kontrol etmek olacaktır.

   Sadece Ptt kargoda ödemeli kargoların teslimatları ödeme yapılmadan önce hem teslimat hemde kontrol yapılamıyor. Bu tür durumlarda da ödeme yapıp kuryeyi göndermeden kontrol etmek gerekir.

 5. orçun 27 Mayıs 2016

  Hasar tespit tutanağı tutturmazsam ürünü değiştiremem mi? 7 gün içinde koşulsuz iade edilebilir diyor haklarım?

  1. Yaşar 30 Mayıs 2016

   Bu durumlarda sizin kargocu ile değilde aldığınız yer ile çözmeniz gerekmektedir. Her müşterinin iade hakkı vardır bunun için iade değişim haklarını öğrenmenizi tavsiye ederim.